Haute Route przez Plateau du Couloir
Alpy Walijskie (CH)
Wędrówka narciarska
Teren: Szwajcaria, Alpy Walijskie
Termin: kwiecień
Noclegi: schroniska
Czas: 7 dni (5 dni ski tour)
Cena: @
Uczestnicy: 1 - 3
Zgłoszenia:
| 3 | 2 | 1 |
Ogólna charakterystyka wyjazdu:
Trudna tura przez lodowce Alp Walijskich, słynny trawers narciarski, piękne widoki, długie zjazdy narciarskie. Zakończenie trasy w Zermatt i tam jeden dzień zjazdów narciarskich po przegotowanych trasach.
Umiejętności narciarskie: 4
Dla osób które, dość swobodnie poruszają się w terenie wysokogórskim (raki, czekan). Skutecznie jeżdżą na nartach (nachylenie stoków około 39 stopni, różne gatunki śniegu) z plecakiem o wadze 10 - 12 kg. Wymagająca dobrej kondycji, stopniowej aklimatyzacji do wysokości. Przed wyjazdem proponuję dwu dniowe szkolenie w Tatrach Polskich.Trudności: trasa bardzo trudna, prowadzi dolinami alpejskimi, lodowcami, wyprowadza na przełęcze. Zjazdy narciarskie szerokimi zboczami, nie przekraczają 39 stopni nachylenia, odcinki dzienne po około 8 - 12 godzin. Zagrożona lawinami i szczelinami lodowymi.
Trasa: około 60 km, przewyższenie +4100 m, zjazdy narciarskie -3700 m
Warunki uczestnictwa:
- międzynarodowe ubezpieczenie się w DAV lub OEAV
- umiejętność skutecznej jazdy na nartach w terenie (poza trasą)
- umiejętność ratowania ludzi zasypanych w lawinie (kurs lawinowy)
- udział w szkoleniu ski tourowym lub kilku dniowe przejście narciarskie np. Tatrzańska Haute Route
- udział w szkoleniu przed wyjazdem na lodowcowe 2 dni w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
- sprzęt i ekwipunek do poruszania się po lodowcu
- dobra kondycja fizyczna
Noclegi:
6 noclegów (4 w schroniskach wysokogórskich, pokoje wieloosobowe, piętrowe łóżka, brak wody do mycia), 2 w hotelach z łazienką, prysznic z ciepłą wodą, WC, dwa posiłki dziennie.
Przejazd: własny
Program:
0.dzień: Burg St. Pierre, 1630 m
Przyjazd do miejscowości Burg St. Pierre, kolacja i nocleg w hotelu.
1.dzień: Cabane Valsory, 3035 m
Podejście do schroniska Valsory.
10 km, +1430m, 8 - 9 godz.
2.dzień: Col Bioonac, 3662 m
Podejście bardzo stromym żlebem o nachyleniu 45 - 50 stopni na przełęcz Col Bioonac, 3662 m, 630 m deniwelacji. To najtrudniejsze miejsce trasy. Krótki zjazd narciarski przez Plateau Couloir i podejście na przełęcz Col du Sonadon 3520. Długi zjazd lodowcem M Durand około 7,5 km i 1270 m przewyższenia. Ale to nie koniec atrakcji - ostatnie podejście do schroniska Chanrion około 200 m do góry :)
10 km, +830 m, -1500 m, 8 - 9 godz.
3.dzień: Cabane Vignette, 3160 m
Po obfitym śniadaniu, krótki zjazd do wysokości 2250 m, podejście na nartach klasycznym wariantem HR przez lodowiec d'Otemma. Cisza, spokój i majestatyczne szczyty mijane po drodze. Dojście do schroniska Cabane Vignette znane z doskonałej kuchni i obsługi.
12 km, +900 m, -200 m, 8 - 9 godz.
4.dzień: Col de Valpeelline, 3557 m
Przed mami najdłuższy dzień HR. Do pokonania trzy alpejskie przełęcze i bardzo długi zjazd narciarski przez dwa lodowce do samego Zermatt.
24 km, +900 m, -1960 m, 10 - 12 godz.
Dzień narciarski - jazda po trasach ośrodka narciarskiego Zermatt z lekkim plecakiem.