Tatry Wysokie - Dolina Staroleśna
Ski Alp - Narciarstwo wysokogórskie
Noclegi: Zbójnicka chata, 1960 m
Termin: kwiecień 2020 (do ustalenia)
Uczestnicy: 1 - 4
Cena: @
Zgłoszenia:
| 4 | 3 | 2 | 1 |
Ogólna charakterystyka wyjazdu:
Narciarstwo wysokogórskie w Dolinie Staroleśnej to wycieczki narciarskie w towarzystwie przewodnika górskiego UIMLA, na przełęcze i szczyty w otoczeniu doliny. Bazą noclegową będzie schronisko Zbójnicka chata leżąca na wysokości 1960 m, znana z doskonałej kuchni i przyjaznej atmosfery dla turystów.
Program:
0 dzień: Zbójnicka chata, 1960 m
Przyjazd do Starego Smokowca na Słowacji. Podejście do Zbójnickiej chaty. Kolacja, omówienie aktualnej sytuacji lawinowej, korekta programu, przegląd sprzętu i ekwipunku.
1 dzień: Świstowy Szczyt, 2383 m
Wejście na Przełęcz Rohatka 2288 m, z której zjazd (35 stopni nachylenia), podejście na Świstowy Szczyt znany z bardzo rozleglej panoramy oraz pięknego zjazdu narciarskiego przy nachyleniu stoku około 35 stopni aż do Zbójnickiej chaty.
2 dzień: Zawracik Rówienkowy, 2270 m
Dla ładnego widoku i rozgrzewki wejdziemy na Graniastą Turnię 2260 m, zjazd o nachyleniu około 40 - 45 stopni. Podejście i zjazd narciarski z Zawracika Rówienkowego (40 - 45 stopni) przez Zbójnickie Korycisko do tzw. Bramy należy do najpiękniejszych w Wysokich Tatrach. Słowaccy narciarze zwą go "Generál šús" a kończy się w Starym Smokowcu. Przewyższenie 1000 m i długość 7,6 km :-)
3 dzień: Czerwona Ławka, 2352 m
Podejście na nartach przez Strzeleckie Pola na przełęcz Czerwona Ławka 2352 m, krótki zjazd i podejście przez Drobny Przechód na przełęcz Żółta Ławka 2310 m, z pod której spada długi, iście alpejski żleb w kierunku Doliny Staroleśnej.
4 dzień: Mała Wysoka, 2429 m
Wejście na Małą Wysoką przez Obłazową Przełęcz 2360 m, zjazd narciarski do Doliny Wielickiej. Podejście na nartach na Litworową Przełęcz 2385 m, w grani głównej Tatr, zjazd narciarski tą sama drogą, podejście na przełęcz Polski Grzebień 2200 m. Krótki i stromy zjazd do Kotła pod Polskim Grzebieniem, podejście na przełęcz Rohatka 2288 m, uff. Zjazd do Zbójnickiej chaty :-)
5 dzień: Sławkowska Przełęcz, 2274 m
Wejście na Sławkowską Przełęcz, zjazd narciarski drogą podejścia. Powrót w dolinę do Starego Smokowca.
13 km, +430 m, 7 godz.
Dolina Staroleśna to wręcz idealne miejsce do uprawiania narciarstwa wysokogórskiego. Wysoko położona o wystawie południowej, oferująca zjazdy z tatrzańskich przełęczy Rohatki, Zawracika Rówienkowego, Czerwonej Ławki oraz wejścia i zjazdy narciarskie z wierzchołków m.in. Świstowego Szczytu, Graniastej Turni, Sławkowskiego Szczytu. Opis i mapa
Zimą – powyżej górnej granicy lasu – Dolina Staroleśna stanowi dobry teren narciarski, ale tylko dla wprawnych narciarzy – turystów, przy czym już dolna część doliny bywa nieraz zagrożona lawinami. Przy lawiniastych warunkach nie ma żadnego bezpiecznego dojścia do Zbójnickiego Schroniska. Dolna część doliny przechodzi się w zimie mniej więcej jej dnem. Szlak narciarski (w zimie ponad lasem wytyczkowany) częściowo pokrywa się z letnią znakowaną ścieżką, a częściowo biegnie w jej pobliżu aż do Wyżniego Staroleśnego Ogrodu, skąd najlepiej iść dalej do schroniska w przybliżeniu letnim szlakiem (znakowanej ścieżki lub starej ścieżki) koło Warzęchowego Stawu, a wracać w dół od schroniska można też przez Zbójnickie Korycisko (dobry zjazd narciarski).
Górne piętra doliny przedstawiają bardzo urozmaicony teren, o różnym też stopniu zagrożenia przez lawiny, ale właściwie cały ten obszar nadaje się na narty. Trzeba tylko pamiętać we mgle o sterczącej w środku doliny Strzeleckiej Turni i o licznych pasach skał, opisanych we wstępnej części niniejszego rozdziału, wszystkie jednak partie skalne w dolinie dadzą się na nartach ominąć z obu stron, z wyjątkiem Niżnich Strzeleckich Spadów (zjeżdżać tylko po ich lewej stronie) i Wyżnich Siwych Spadów (podobnie). W razie mgły może natomiast być niełatwa orientacja na rozległej, pokrytej bulami i wałami Staroleśnej Wierzchowinie, co utrudnia trafienie do schroniska.
Wprawni narciarze wysokogórscy mogą z Doliny Staroleśnej przy korzystnych warunkach śniegowych wejść na nartach na szereg przełęczy (Sławkowska Przełęcz, Rohatka, Zawracik Rówienkowy, Jaworowa Przełęcz, Biała Ławka, Czerwona Ławka), a także na Świstowy Szczyt i Graniastą Turnię, nawet na Jaworowy Szczyt lub przez Jaminę na Sławkowską Kopę.
Witold Henryk Paryski - Przewodnik Taternicki Tatry Wysokie 14 str. 52